Na personalistickom trhu od roku 1991

Možnosti práce počas rodičovskej dovolenky

Na úvod je nevyhnutné upozorniť na rozdiel medzi materskou a rodičovským príspevkom. Materská je vyplácaná matke (prípadne otcovi dieťa alebo osobe, ktorá sa stará o dieťa rozhodnutím súdu) v období pred a po pôrode. Podľa aktuálnej legislatívy ide obvykle o obdobie od začiatku 6. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu až do obdobia presne 34. týždňov od narodenia dieťaťa. Ak na MD nastúpite neskôr, obdobie vyplácania bude teda kratšie.

Lehoty sa môžu posúvať, ak ide o matku, ktorej sa narodili 2 a viac detí, prípadne ide o matku ktorá sa o dieťa stará sama. 


Po uplynutí tohto obdobia, až do veku 3 rokov dieťaťa má matka nárok na vyplácanie rodičovského príspevku.

Rodičovský príspevok je štátna sociálna dávka, ktorou štát prispieva oprávnenej osobe na zabezpečenie riadnej starostlivosti o dieťa. Rodičovský príspevok priznáva a vypláca Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.

Ak má matka príležitosť, môže pracovať aj počas rodičovskej dovolenky?

A tak sa dostávame k téme dnešného článu. Je možné počas poberania rodičovského príspevku pracovať? Oplatí sa to? Neprídem ja, ako poberateľ príspevku o jeho časť, prípadne o celý? Má práca popri rodičovskej dovolenke aj nejaké iné ako finančné výhody?


Je možné počas poberania rodičovského príspevku pracovať?

Áno! Jednoznačne, ak poberáte rodičovský príspevok môžete pracovať na dohodu, alebo pracovnú zmluvu. Či ste sa tak rozhodli kvôli finančnej situácii, alebo chcete “vypadnúť” zo stereotypu, pravidlá sú rovnaké. 

Pracovať môžete aj u svojho pôvodného zamestnávateľa, dokonca je v poriadku aj, ak si počas tohto obdobia otvoríte živnosť a budete pracovať ako živnostník. 

Teda počas rodičovskej dovolenky môžete pracovať na rovnakej pracovnej pozícii bez obmedzení. Naopak, pri materskej dovolenke nemôžete pokračovať na tej istej pozícii u zamestnávateľa, kde ste pracovali pred nástupom na materskú.


Neprídem ja, ako poberateľ príspevku o jeho časť, prípadne o celý?

Nie, toto vám nehrozí, pretože zákon neurčuje žiadne obmedzenie príjmu počas poberania rodičovského príspevku.

Výšku zárobku dokonca nemusíte hlásiť na UPSVaR, alebo v Sociálnej poisťovni. 

Pozor však, ak plánujete ďalšie dieťa, môže to mať vplyv na budúcu materskú. Ak ste v tejto situácii, informujte sa u zamestnávateľa, prípadne na príslušnom UPSVaR alebo v Sociálnej poisťovni. Budú vám vedieť povedať konkrétne sumy.

Zvažujete, či má práca popri rodičovskej dovolenke nejaké výhody?

Má práca popri rodičovskej dovolenke aj iné, ako finančné výhody? 

Na toto sme sa spýtali našej kolegyne Ivony, ktorá riadila jednu z našich pobočiek. V súčasnosti je na rodičovskej dovolenke a vypomáha oddeleniu recruitu. 

Ahoj, radi by som sme ťa spýtali, ako vnímaš prácu popri rodičovskej dovolenke. Vidíš tam nejaké výhody? 

Ivona: „Ahoj! Pre mňa sú výhody dosť jasné, aj keď, samozrejme, závisí to od konkrétnej práce. Ale vo všeobecnosti by som povedala, že jednou z hlavných výhod je určite možnosť si privyrobiť. Flexibilný pracovný čas mi tiež veľmi vyhovuje, pretože môžem prispôsobiť prácu tomu, ako to vyhovuje našej rodine.

Veľmi dôležité je pre mňa aj to, že môžem zostať v kontakte s pracovným životom a udržiavať si tak pracovnú kondíciu. Človek úplne nevypadne z toho pracovného kolobehu, čo je fajn. A tiež sa cítim realizovaná, môžem robiť niečo okrem starostlivosti o dieťa.“

To dáva zmysel. Výhodou môže byť aj kolektív a sociálne kontakty?

Ivona: Určite aj kvôli socializácii. Vieš, keď si na materskej, ocitneš sa v takej „bubline“ mamičiek. Práca mi prináša trochu iný svet, čo je pre mňa taká psycho-hygiena od každodenného stereotypu. A tiež – keď som spokojná ja, je spokojné aj moje dieťa, takže to má pozitívny vplyv na celú rodinu.

Ďakujem, že si sa podelila o svoje skúsenosti!

Nevybrali ste si z našich pracovných ponúk?
Záleží nám na vašom názore. Ste spokojní alebo nespokojní, povedzte nám o tom viac.